Bezpečnosť cyklovozíka

Cyklovozíky boli vyvinuté pred viac ako 15 rokmi v Kanade v snahe o bezpečný spôsob prepravy detí pri športových aktivitách, ako bicyklovanie, korčuľovanie, alebo beh a aby ich bolo možné používať aj pri normálnych denných aktivitách ako pri nákupoch, alebo cestách za príbuznými, či priateľmi. Pritom bezpečnosť cyklovozíkov bola pri ich vývoji prvoradou v snahe eliminovať nebezpečie, ktoré hrozí prepravovaným deťom v cyklosedačke.  Cyklovozíky sú neustále zdokonaľované a podrobované rozsiahlym testom. Všetky modely tak spĺňajú vysoké nároky americkej organizácie na ochranu spotrebiteľov ASTM (americká spoločnosť pre testovanie a materiály, medzinárodná norma ASTM F1975-09). Okrem toho sa na výrobu cyklovozíkov používajú len funkčné materiály testované na prítomnosť škodlivých látok, pričom sú splnené aj najprísnejšie nariadenia medzinárodnej normy Oeko-tex 100 pre detské oblečenie.

Cyklovozíky majú atesty bezpečnosti z renomovaných amerických skúšobní, kde s nimi boli prevádzané crasch testy s drevenými bábikami podobne ako sa to robí s automobilmi, alebo detskými automobilovými sedačkami. Cyklovozíky obstáli s piatimi hviezdičkami, podobne ako napríklad KIA Soul. Pri simulovanom prevrátení cyklovozíka je dôležité, že hlava pripútanéhho  dieťaťa nepríde do styku s vozovkou.

Alternatívou cyklovozíkov sú cyklosedačky ktoré sú však neporovnateľne nebezpečnejšie ako cyklovozíky. Skúste si predstaviť, že s bicyklom, na ktorom je vysoko nad zemou uložené dieťa spadnete. V tomto prípade dieťa padne z výšky cca 1,5 m rovno na hlavu, pričom pri použití cyklovozíka pri rovnakej situácii zostane cyklovozík vďaka nízko položenému ťažisku bezpečne na kolesách a dieťa v bezpečí.

Problém s cyklosedačkou nastáva už pri nakladaní dieťaťa. Bicykel musíte niekam oprieť, dieťa vložiť vysoko do sedačky a pripútať ho, pričom stále hrozí, že bicykel spadne aj s dieťaťom. Naproti tomu u cyklovozíka bicykel položíte na zem, dieťa pohodlne a bezpečne vložíte do vozíka a pripútate, pričom je možné vložiť do vozíka rôzne adaptéry podľa veku dieťaťa. Tieto adaptéry majú samozrejme tiež bezpečnostné certifikáty.
Nevýhodou cyklosedačky je aj vysoko položené ťažisko, ktoré značne ovplyvňuje jazdné valstnosti na stabilitu bicykla. Cyklovozík za bicyklom takmer nie je cítiť.