Najčastejšie otázky

Aký je rozdiel medzi vozíkmi Chariot a Croozer ?

Vozíky CHARIOT sú kanadskej produkcie. Ich rám je celohliníkový, modely Cougar a CX sú odpružené, CX má naviac integrovanú brzdu. Sú to bezpochyby najlepšie cyklovozíky na svete. Dvadsať rokov vývoja je na nich naozaj vidieť. Ich predaj aj napriek vyššej cene neustále stúpa.  Pomer predaja v ich prospech stúpa aj na Slovensku. V roku 2014 predávame prevažnú väčšinu vozíkov Chariot.

Vozíky CROOZER sú vozíky nemeckej výroby. Vznikli v spolupráci s firmou Chariot a sú vyrábané v Číne, kde má nemecká firma Zwei plus Zwei postavenú vlastnú továreň. Z toho pramení veľmi priaznivá cena vozíkov. Rám vozíkov je kombinovaný oceľ – hliník a je neodpružený.  V roku 2014 pribudol do modelovej rady odpružený vozík CROOZER KID PLUS, ktorý má odpruženie riešené elastomérmi. Vďaka vynikajúcemu pomeru výbava/cena, sa vozíky Croozer stali najpredávanejšími na svete už po troch rokoch od zavedenia na trh.

Výhody CHARIOT

– odpruženie (modely CX a Cougar, Chinook)
– nižšia váha
– vysoká úroveň spracovania
– prekrásny dizajn
– možnosť vozenia jedného dieťaťa v strede dvojmiestneho vozíka (CX, Cougar)
– doživotná záruka na konštrukciu rámu

Výhody CROOZER

– nižšia cena
– väčšia stabilita vďaka nižšie položenému ťažisku
– väčší batožinový priestor
– vďaka širšiemu strihu poťahu, väčší vnútorný priestor pri rovnakom rozchode
– 10 ročná záruka na konštrukciu rámu

Aký je rozdiel medzi Chariot Cougar a Chariot CX

Chariot CX je luxusnejším a vybavenejším nástupcom modelu Cougar so zhodnou konštrukciou odpruženého rámu. Hlavným rozdielom je integrovaná Kotúčová brzda v zadných kolesách, ktorú oceníte hlavne pri korčuľovaní a behaní. Na túto brzdu sa môžete stopercentne spoľahnúť v akomkoľvek teréne a v akomkoľvek prostredí. Brzda je ovládaná centrálne pákou umiestnenou na rukoväti.

Rukoväť umožňuje 5 možností úchopu, je prispôsobená na jogging a korčuľovanie. Treba si uvedomiť, že obutím korčúľ vyrastiete o niekoľko centimetrov. Súčasťou rukoväti je aj “U” nástavec, ktorý využijete práve pri korčuľovaní. Kolesá CX sú kvôli zvýšeniu bezpečnosti za zníženej viditeľnosti opatrené reflexnými prúžkami 3M.

Od roku 2013 má CX obuté pneumatiky SCHWALBE s nižším valivým odporom, kvalitnejšie čalúnenie sedačky, vysoké Alu ráfiky s čiernymi paprskami a červeno eloxovanými nábojmi. Od roku 2014 dominujú na vozíku nápisy THULE, nakoľko pred časom sa firma Chariot stala členom finančnej  skupiny THULE (svetoznámy výrobca autonosičov).  Bočnú dymovú fóliu je možné odzipsovať. Novinkou 2014 je aj to, že bicyklový set je u vozíkov CX a COUGAR súčasťou dodávky a nie je ho nutné dokupovať.

Chariot Cougar je najľahší odpružený cyklovozík vôbec. Váži len 9,3 kg. Oproti Chariotu CX je menej vybavený. Nemá tak luxusne čalúnené sedadlo, brzdu má len parkovaciu, ktorá je ovládaná centrálne nohou. Brzda na predné 16″ koleso sa dá dokúpiť ako príslušenstvo. Rukoväť sa dá použiť v dvoch polohách. Tento vozík je dobrou voľbou, ak nebeháte a nekorčuľujete, takže vstavaná brzda, ktorá je najväčším dôvodom cenového rozdielu je vám zbytočná.

Je možné použiť doplnkové sety z jednomiestneho vozíka Chariot na dvojmiestny a naopak?

Na jednomiestny aj dvojmiestny vozík je možné použiť bicyklový, kočíkový, turistický a lyžiarsky set, ktoré sú zhodné. Nie je možné použiť joggingový set, pretože ramená držiace predné koleso majú vhľadom na rozdielnu šírku vozíkov rôznu šírku.

Ak si chcem k vozíku Chariot kúpiť len jeden set, joggingový, alebo kočíkový, čo je lepšie?

V tomto prípade je lepšie rozhodnúť sa pre joggingový set, nakoľko je univerzálnejší. Môžete s ním ísť na vychádzku, behať, korčuľovať. Taktiež je vhodný na prechádzku po horšom teréne, ako je šotolina, alebo snehová kaša. Kočíkový set má výhodu, že je obratnejší a hodí sa viac do mesta.

Musí mať dieťa vo vozíku prilbu? 

Používanie prilieb vo vozíku nie je povinné. U vozíkov robustnej konštrukcie s predozadným systémom skladania z našej ponuky ani nie je nutné. Konštrukcia týchto vozíkov je navrhnutá tak, aby sa hlava dieťaťa pri náraze, alebo prevrátení vozíka nikdy nedostala do kontaktu s vozovkou, alebo konštrukciou vozíka. Používaniu prileb samozrejme nič nebráni a vrele ho doporučujeme.

Je cyklovozík bezpečný ?

Cyklovozíky vznikli pred viac ako 20 rokmi v snahe eliminovať nebezpečie, ktoré hrozí prepravovaným deťom v cyklosedačke, kde sú priamo ohrozené na zdraví a živote. Pri ich vývoji bol kladený dôraz práve na bezpečnosť. Vozíky boli testované v americkej skúšobni ASTM, pričom vozíky v týchto testoch obdržali maximum 5 hviezdičiek. Podrobnejšie o tejto téme pojednávame v časti bezpečnosť tu

Utiahnem ten vozík vôbec?

Táto otázka patrí k častým, hlavne u zákazníkov, ktorí sa rozhodujú medzi cyklosedačkou a cyklovozíkom. Potom, ako sa z hľadiska bezpečnosti a komfortu rozhodli pre cyklovozík, boja sa, že cyklovozík bude pre nich ťažký.

OPAK JE PRAVDOU

Pri preprave dieťaťa v cyklosedačke investujete nemalú časť energie do záchrany rovnováhy, pretože dieťa sedí vysoko a zvyšuje polohu Vášho ťažiska. Cítite tak každý jeho pohyb. Cyklovozík je uchytený na o zadnú osku oveľa nižšie a preto prípadný pohyb dieťaťa vôbec necítite. Na priložených fotkách vidíte, že vozík s mladším súrodencom utiahne aj malé dieťa? Z mojich skúseností môžem povedať, že pri ťahaní vozíka som si zvolil o jeden až dva stupne ľahší prevod. Ťahal som až 5,5 ročného vnuka.